Eventuelle rabatter eller poeng følger billettprisen før passasjer- og miljøavgifter er lagt til. De forskjellige avgiftene som kan gjelde, er skissert nedenfor:
Passasjeravgifter pålegges av lokale havnemyndigheter og gjelder alle bestillinger. Avgiftene varierer fra land til land og fra havn til havn, og de avhenger av om du reiser i bil eller til fots. Vi legger ved en oversikt over alle relevante passasjeravgifter som følger e-billettens overfart, slik at det er mer åpenhent om bestillingens totalbeløp. Avgiften kommer i tillegg til billettprisene for selve overfarten.
Det finnes tre forskjellige globale forskrifter som påvirker miljøavgifter for kundene. Dette er utenfor Stena Lines kontroll.
1. Bunkeravgift Knyttet til globale reguleringer fra Den internasjonale sjøfartsorganisasjonen (IMO) for å redusere svovelutslipp fra skip. Drivstoff som brukes til sjøs skal ikke inneholde mer enn 0,5 % svovel. Det ble innført i 2015, og deretter igjen i 2020. Avgiften dekker kjøp av drivstoff som inneholder lite svovel. Les vanlige spørsmål om svovelgrense for 2020.
2. Kvotesystemet for utslipp (ETS): EU innførte sitt ETS (Emissions Trading System) for shippingnæringen i 2024, mens Storbritannia innførte sitt ETS (Emissions Trading Scheme) i juli 2026. Begge ordningene krever at rederier kjøper kvoter for klimagassene de slipper ut. Som følge av dette har vi på alle reisene våre lagt til et lite tillegg i billettprisene for å dekke kostnaden ved ETS. Disse tilleggene justeres månedlig og beregnes ulikt avhengig av om ruten går i Storbritannia eller i EU. Se våre ETS-tilleggsavgifter.
3. FuelEU Maritime EUs forskrift under Fit for 55-pakken, med virkning fra januar 2025. Forskriften krever at skip over 5000 GT som anløper havner i EU/EØS, reduser utslippet av klimagasser over tid, fra 2 % i 2025 til 80 % i 2050. Stena Line har inngått en FuelEU-avtale om felles anvendelse med Wasaline. Derfor kan Wasaline drive skipet på 100 % biogass, mens Stena Line får tilgang til det overskuddet som oppstår som følge av dette.
Gjennom dette samarbeidet støtter Stena Line overgangen til renere maritime drivstoff og bidrar til avkarbonisering i hele bransjen, selv der biobrensel ennå ikke er tatt i bruk i selskapets egen flåte. Avgiften dekker kostnaden for finansiert klimagassutslipp.
Avkarbonisering av maritim transport. FuelEU Maritime: mobilitet og transport
Vær oppmerksom på at avgiftene kan endres etter endringer i ETS-regelverket og utviklingen i drivstoffpriser. I slike tilfeller gjør vi vårt beste for å varsle så tidlig som mulig.
Disse avgiftene gjelder når du bestiller eller endrer reisen i en eller annen form per telefon, e-post, kontaktskjema eller personlig i havnen. Du blir ikke belastet med bestillings- eller serviceavgift når du bestiller eller endrer billetten på nett.
Det kan påløpe endrings- og avbestillingsavgifter avhengig av hvordan du bestiller billetten og hvilken billettype du har valgt. Eventuell prisforskjell blir også belastet.
Se fullstendig informasjon om gjeldende endrings- og avbestillingsgebyrer